Bir İnsan Daha Gülsün Yeryüzünde İyilik Büyüsün

Zümrüt Fındık Festivali Beste Yarışması

Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesinin himayelerinde, Kültür Bakanlığı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Sen1 Ordusun Platformu’nun destek ve katkılarıyla düzenlenen Zümrüt Fındık Festivali kapsamında düzenlenen Türk Halk Müziği Beste Yarışması, Fotoğraf Yarışması ve En İyi Fındık Bahçesi Yarışmasının ödül töreni yapıldı.
Atatürk Parkı’ndaki konser alanında düzenlenen ödül törenine, Vali Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Altınordu Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Erkan Karahan, Ulubey Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Soner Divli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, DOKA Ordu İl Koordinatörü Harun Göçer, yarışmaların jüri üyeleri ve yarışmalarda dereceye girenler ile vatandaşlar katıldı.
Ödül töreninde, ilk olarak Türk Halk Müziği Beste Yarışmasının ödülleri verildi. 52 eserin katıldığı yarışmada, ilk 10’a giren besteler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçıları tarafından seslendirildi. Başkanlığını Türk Halk Müziği Sanatçısı Tuğrul Şan’ın yaptığı jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, birinciliğe; İsmail Tatar’ın “Ordu’muz Çok Şirindir” adlı bestesi, ikinciliğe; İhsan Öztürk’ün “Boztepe’ye Kar İnmiş” adlı bestesi, üçüncülüğe; Kenan Şele’nin “Kız Hatice Kuşları” adlı bestesi seçildi.
Beste Yarışmasıyla ilgili duygularını dile getiren Vali Tuncay Sonel, “Ordu’nun dereleri türküsü gibi meşhur, Ordu’nun değerleri var. İstanbul’da, Ankara’da, yurt dışında. Biz, kocaman bir aileyiz. Dünyada en fazla fındık üretimi ülkemizde, ülkemizde ise en fazla fındık üretimi ilimizde yapılıyor. Ordu’nun güzel insanları var, çok değerleri var. Biz istedik ki, birlik ve beraberliğimiz biraz daha pekişsin. Ordu’muzun değerlerini bir araya getirelim. Bu manada beste yarışması da iyi oldu. Tüm başvuru yapan arkadaşlarımızı kutluyoruz. Dereceye giren arkadaşlarımızı da tebrik ediyoruz. Bu etkinlikleri daha iyi bir şekilde yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. 
“Muhteşem bir jürinin seçtiği eserler, sıradan olmaz” diyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Harikulade eserler. Bestekarlarını tebrik ediyoruz. Bu yarışma geleneksel olarak da devam edecek. Sayın Valimizle birlikte çok güzel bir programı birlikte gerçekleştiriyoruz. Biz büyük bir aileyiz. Fındığımızı topladık. Şimdi eğlenmeye de hak kazandık” şeklinde konuştu.
Jüri Başkanı Türk Halk Müziği Sanatçısı Tuğrul Şan, Türk Halk Müziği Beste Yarışması hakkında bilgi vererek, “Amacımız, Ordu türkülerini çoğaltmak. Şu anda 60’ın üzerinde TRT repertuvarında Ordu türkülerimiz var. Düzenlediğimiz yarışmada ilk 10’e giren besteleri de TRT Repertuvar Kuruluna gönderip, repertuvara alınmasını talep edeceğiz. Kaç tanesi kabul edilir bilmiyoruz ama burada dereceye giren ilk üç eser girecek. Geriye kalan 7 eser Repertuvar Kurulunca incelenecek. İnşallah hepsi girer” diyerek, yarışmanın düzenlenmesini sağlayan Vali Tuncay Sonel’e ve desteklerinden dolayı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti. 
Türk Halk Müziği Beste Yarışmasının jüriliğini yapan hemşehrimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet THM Korosu Şefi Necmi Kıran da, Türk Halk Müziği açısından beste yarışmasının önemine vurgu yaparak, “Zümrüt Fındık Festivali bünyesinde Türk Halk Müziği Beste Yarışması, THM repertuvarı ve kültürü açısından çok önemli bir yer alacaktır. Çünkü, THM alanında beste yapılamaz, olmaz fikirleri geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Ancak, günümüzün de geleneğinin yaşadığını göstermek anlamında, THM’ne hizmet etme anlamında, beste yapma eğiliminde olan insanları teşvik etmek açısından bu tür yarışmalar tekrarlanmalıdır. Bir Ordulu olarak şehrimde beste yarışmasının yapılmış olması bana gurur verdi. Sayın Valimize ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.   
Konuşmaların ardından, Türk Halk Müziği Beste Yarışmasında dereceye giren ve mansiyona değer görülen bestelerin sahiplerine ödülleri, Vali Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından verildi.
Türk Halk Müziği Beste Yarışmasında dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesinden sonra Zümrüt Fındık Festivali kapsamında düzenlenen “Oksijen Yurdu Ordu Fotoğrafçılar Maratonu Yarışması”nda ve “En Güzel Fındık Bahçesi Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri verildi.
Vali Tuncay Sonel ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından verilen ödüllerde, Fotoğraf Yarışmasında birinciliğe; İlhan Türkmen, ikinciliğe; Niyazi Gürgen, üçüncülüğe ise; Necmettin Güney layık görüldü. En Güzel Fındık Bahçesi Yarışmasında ise Perşembe’nin Doğan Mahallesinden Mehmet Zafer ödüle layık görüldü.   
Düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinden sonra program, Selçuk Balcı Konseri ile devam etti. 
Orduluların yoğun ilgi ve katılım gösterdiği konserde, Türk Halk Müziği Sanatçısı Selçuk Balcı seslendirdiği bir birinden güzel türkülerle Ordululara unutulmaz bir gece yaşattı.