Bir İnsan Daha Gülsün Yeryüzünde İyilik Büyüsün

Ordu Yeşil Zümrüt Fındık Festivali

İlk olarak Anadolu’nun kadim medeniyetleri tarafından işlendiği düşünülen fındık günümüzde önemli bir ticari ürüne dönüştü. Karadeniz bölgesi, ülkemiz için önemli tarım coğrafyalarından biridir. Tarımsal ürünlerin rahatlıkla yetiştirildiği Karadeniz, meydana getirdiği ekonomik potansiyel ile ihracatın itici güçlerindendir.

Sen1Ordusun, fındığın ülkemizdeki önemini hatırlatmak ve insanları bir araya getirmek için festival düzenlemeye karar verdi. Arif İlke önderliğinde Ordu’ya yapılan ziyaretin ilk gününde, gündemlerden birisi bu konuydu. Müdürlerle yapılan kahvaltı etkinliğinde, festivalin yapılmasına karar verildi.

Ordu Kültür Müdürüyle, cumartesi ve pazar günü olmak üzere iki gün sürecek Fındık Festivali üzerine konuştular. Projenin hayata geçirilmesi üzerine hemfikir oldular.

16-17-18 Eylül tarihinde yapılması planlanan festivalin masrafları Sen1Ordusun önderliğinde, Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Fındığın meyvesi, Karadeniz bölgesinin kıyı kesiminde hemen hemen temmuz ayı sonlarına doğru; daha yüksek kesimlerde ise, ağustos ayının ikinci haftasında, dalından toplanacak olgunluğa erişirler. Dolayısıyla bu tarihte karar kıldılar.

Programda valilik bünyesinde çalışan çoğu kuruluşun desteği olacak. Ordu Üniversitesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gibi pek çok kuruluşun katkısı yer alacak.

Hem insanların kaynaşıp, birlik ve beraberliklerini pekiştirecekleri, Karadeniz’in meşhur ürünlerini görecekleri hem de eğlenip, sohbet edecekleri bir festival ortamı sizleri bekliyor. 16-17-18 Eylül’de görüşmek dileğiyle.